Dział przewodnik jurajski - trasa X - Jura Południowa

Wycieczka autokarowo-piesza po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
na Szlaku Orlich Gniazd

Pilica - Smoleń - OPN - Pustynia Błędowska

Najbardziej znanym obszarem południowej części Jury jest Ojcowski Park Narodowy, który będzie celem poniższej wycieczki. Po drodze zatrzymamy się na skraju Pustyni Błędowskiej, oraz troszkę zapomnianej Pilicy i ruinach jednego z najstarszych zamków jurajskich w Smoleniu leżącego na Szlaku Orlich Gniazd.
Możliwe jest zarówno zwiększenie/zmniejszenie odcinków pieszych jak i dodanie kolejnych punktów węzłowych. Poniżej przedstawiamy główne atrakcje gdzie planowane są dłuższe postoje i odcinki piesze, w trakcie przejazdu między nimi (max do 30min) będziemy mogli z okien autokaru podziwiać krajobrazy i posłuchać opowieści przewodnika. W Pilicy i Ojcowie będą sklepy spożywcze, w OPN również sklepiki z pamiątkami, bary itp. Trasa planowana jest na około 7-8h, przy wyborze najdłuższego wariantu w OPN (ze zwiedzaniem jaskiń i muzeum) należy zarezerwować do 10h


Pilica

Pilica
Urokliwie położone miasteczko o olbrzymim bogactwie historii i nagromadzenia zabytków. W okresie świetności istniało tu 6 świątyń, a nad miastem w starym parku otoczony olbrzymimi fortyfikacjami zlokalizowany jest pałac należący obecnie do p. Piaseckiej-Johnson, a na przeciwległym zboczu doliny klasztor o. franciszkanów założony przez Marię Sobieską z Wesslów. Program zwiedzania zależny jest od czasu, jaki możemy poświęcić, od 1h po prawie cały dzień (zwiedzanie kościoła farnego i wizyta w klasztorze wymaga wcześniejszego ustalenia, nie zawsze jest to możliwe).






Zamek Pilcza w Smoleniu i Dolina Wodąca

zamek Smoleń
Typowy gotycki zamek obronny, górujący nad okolicznymi dolinami, obecnie poddany pracom adaptacyjnym dzięki czemu możemy wejść nie tylko na zamek górny ale także na szczyt wieży obronnej. Jest to gniazdo rodowe rodu Toporczyków z Pilczy mogących poszczycić się najwyższymi godnościami w państwie oraz bezpośrednimi koligacjami z królem Korony Władysławem Jagiełłą.
Jednak poza dzisiejszymi ruinami zamku, w dolinie zlokalizowane w we wczesnym średniowieczu były 2 wielkie grodziska i kilka pomniejszych punktów obronnych, których ślady czytelne są do dnia dzisiejszego. W Jaskini Biśnik podczas prowadzonych od początki lat 90-tych XXw. zlokalizowano bardzo stare ślady bytności człowieka, zmieniające poglądy naukowe na zasiedlenie Jury w paleolicie. A wszystkie powyższe atrakcje historyczne w oszałamiającym bogactwie środowiska przyrodniczego. Strome wzniesienia urozmaicone wapiennymi ostańcami kryją w swym wnętrzu liczne systemy jaskiniowe, dzięki specyficznym warunkom mamy również kolosalne zróżnicowanie biotopów.

W 2015r. wykonano nową infrastrukturę modernizującą całkowicie dostępność obiektu w tym umożliwiającą wejście na szczyt wieży. Zamek zyskał dzięki temu znacznie na atrakcyjności turystycznej i jest obecnie przykładem jednej z najlepszych adaptacji turyst. na Jurze.
Wstęp na zamek płatny.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska
najbardziej znana pustynia w Europie, o bardzo ciekawej genezie. W czasach nam bliższych pełniła funkcję poligonu, jednak obecnie obszarów wolnego piasku jest coraz mniej...
Parking bezpłatny










Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy
Najmniejszy obszarowo park narodowy w Polsce, co absolutnie nie znaczy, iż najmniej ciekawy. Dolina Prądnika z mnogością skalnych ostańców i potokiem wijącym się u ich podnóża zawsze wywiera wielkie wrażenie. Pieskowa Skała, Maczuga Herkulesa, Ojców, Grota Łokietka to miejsca, przynajmniej ze słyszenia, znane wszystkim. Wariantów zwiedzania OPNu jest co najmniej kilka, zależą od ilości czasu, kondycji uczestników. Może być to od wersji spacerowej: "dnem doliny od Zamku Ojców do Bramy Krakowskiej + przejazd autobusem do Pieskowej Skały i Maczugi Herkulesa" po intensywny 5h spacer po Dolinie Sąspowskiej i centralnej części Doliny Prądnika z wejściem na Złotą Górę i Górę Okopy + Jaskinia Ciemna, lub Łokietka.
Aktualny cennik wejść można sprawdzić na stronie www OPN
Szczegóły zwiedzania Parku ustalamy telefonicznie/mailowo w zależności od oczekiwań grupy.



Dużo zdjęć w wyższej rozdzielczości z regionu znajdą Państwo na stronie JuraPolska.pl
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt, na pewno wspólnie dopasujemy program do oczekiwań.
Sumaryczna wielkość pieszych odcinków może wydawać się duża, jednak są one przedzielone odpoczynkami w autokarze i jest to rozwiązanie sprawdzające się doskonale przez ostatnie 18 lat mojej działalności.

W czasie wycieczki zostanie poruszony cały przekrój wiadomości począwszy do specyfiki budowy geologicznej i tak charakterystycznych dla Jury skamieniałości przez środowisko przyrody ożywionej po historie, oraz etnografię regionu. Sporo uwagi poświęcimy Orlim Gniazdom, nie zabraknie legend i ciekawostek, a przekaz dostosowywany jest do wieku i oczekiwań uczestników.

Koszt jednodniowej obsługi przewodnickiej wynosi 450zł (faktur zwolniona z VAT), cena nie obejmuje biletów wstępów/parkingów, itp. płatne gotówką bezpośrednio po wykonaniu usługi.

Michał Demel
tel. 692 47 58 25

e-mail: demel@jurapolska.com lub demel@op.pl

Identyfikator przewodnika jurajskiego nr 0803
Licencja Ojcowskiego Parku Narodowego nr 850

Dane firmy:
JuraPolska Michał Demel
42-421 Włodowice ul. Żarecka 26
NIP 899-130-02-84

Powyższy tekst nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, ceny aktualne na luty 2020r.
Wszelkie prawa zastrzeżone


Z wyjątkiem nielicznych fragmentów gdzie podaję autora, wszystkie teksty, zdjęcia, kod i layout na stronach www.jurapolska.com, www.jurapolska.pl, www.kajakiempopilicy.pl są mojego autorstwa i wykorzystanie ich na jakimkolwiek polu możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody.

JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę


2001-2024 © Michał Demel
tel. 692 47 58 25 lub 602 29 58 24

JuraPolska.com & KajakiemPoPilicy.pl